Jdi na obsah Jdi na menu
 


Koně na začátku všeho

16. 10. 2010

 Rozhodně by jsme měly znát ne jen svou minulost, ale i minulost toho, co se nám líbí a toho co máte rádi. Zajímá vás vůbec alespoň vaše minulost? Minulos nám slouží k tomu, abychom se poučily z chyb a nyučily se vše jinak vnímat. To samé patří i ke koním...

 

 Kůň když byl ještě na začátku svého vívinu nebyl to vlastně kůň. Byl to Ehippus. Pocházel z pralesů starších třetihor v oceánu asi šedesát milionů let. Na všech končetinám měl pět prstů, ale k chůzi byly způsobeny jen čtyři na předních končetinách a tři na zadních končetinách. Měl malé ostré zoubky a pravděpodobně se živil jen listím. Jeho velikost se odhaduje na velikost lišky.

 Orohippus byl už dosela jinadší než Ehippus, žul už ve stepích Severní Ameriky. I jeho končetiny se změnily. Na předních nohách měl jen čtyři prsty a na zadních tři prsty. Byl také už o něco málo větší než jeho předek a nohy se mu prodloužily. Zuby se o maličko také zvětšily a jejich ostrost ubrala na síle. Koník se tedy začal živit i drobotinou ze země.

 Mesohippus a Miohippus byli dva druhy z nichš Mesohippus je starší. Byli již velcí jako větší psy a jejich zuby se znovu o něco lépe vyvinuly. Přijímal tak více potravy a na všech nohou měly tři prsty. Ale mezi nimi byl jeden docela velký rozdíl. Mesohippus žil v oligocénu a Miohippus žil v miocénu.

 Parahipus byl vlastně dosela více vyvinutý. Pohyboval se na tvrdém povrchu.

 Poslední byl Meryhippus ten vznikl mezi několika různými liniemi vývoje. Jedna z nejduležitějších je linie Pliohippuse. Právě z něho se později vyvinul náš současný KŮŇ Equus cabalus (dnešní kůň)Vývojová tabule

Tady na této tabuli můžete vidět jak postupně se kůň vyvíjel. Svou velikostí, jeho nohy a také tu máte zapsáno v jakém roce žil.

 

 
 

 


Poslední fotografieArchiv

Kalendář
<< září / 2019 >>


Statistiky

Online: 1
Celkem: 58246
Měsíc: 378
Den: 10